Logo - Darkfield.cz - Mikroskopie temného pole krve
+420 733 193 796 tigi.jana@gmail.com Brno Po - Čt: 9:00-16:00
13.05.2014

Jak probíhá vyšetření z kapky krve a proč se dělá?

V následujícím článku vás seznámíme s metodou vyšetření kapky krve. Této metodě se odborně říká mikroskopie v temném poli. S pomocí vyšetření kapky krve vám dokáže lékař odhalit opravdovou podstatu problémů, které vás dlouhodobě trápí. Vyšetření z kapky krve se používá často jako alternativní metoda tam, kde klasické lékařské postupy selhávají nebo nejsou natolik účinné.

Jak probíhá vyšetření z kapky krve?

Vyšetření z kapky krve - mikroskopie temného polePokud pacient přijde do poradny, má možnost si vybrat poradenství bez odběru a mikroskopického prozkoumání kapky krve nebo poradenství včetně vyšetření z kapky krve. Cena je stejná, proto je vhodnější absolvovat kompletní vyšetření z kapky krve.

Před samotným vyšetřením kapky krve lékař s pacientem nejprve probere důvod, proč pacient přichází, jaké má současné potíže, a které ze zdravotních problémů jej nevíce tíží a chce je pomoci odstranit. Někteří pacienti též přichází preventivně.

V každém případě následuje zápis osobní anamnézy – tedy výčet chorob a operací od narození až po současnost. Lékař vše zapíše do protokolu, který se stává evidencí pacienta. Tam je zapisován nejen výsledek rozboru kapky krve, ale také výsledná doporučení pro pacienta.

Jak se provádí vyšetření kapky krve?

Vyšetření z kapky krve se provádí z čerstvě odebrané kapilární krve z prstu pacienta. Kapka krve se umístí na podložní sklíčko a potom se pozoruje v  mikroskopu, který namísto světlého pole má nainstalovaný kondensor temného pole. To lékaři umožňuje posoudit stav vnitřního prostředí těla a prozkoumat, zda jsou krevní elementy a jejich funkce správné a dále, jaké ostatní přídatné elementy (mycelia plísní, mikroorganizmy, krystaly, koloidy atd.) se ještě v krvi vyskytují. Krev pozoruje lékař v mikroskopu a pacient též na monitoru PC či notebooku. Lékař mu také vysvětlí, co pozorované elementy či struktury představují a co znamenají. Pak o všech nálezech zjištěných s pomocí vyšetření kapky krve provede zápis a doporučí postup nápravy. Zhruba za 3 měsíce od provedení vyšetření krve následuje kontrola, kdy se pacient i lékař přesvědčí opět za pomoci vyšetření kapky krve v temném poli, zda se stav vnitřního prostředí upravil tak, jak bylo navrženo.

Pro koho je určeno vyšetření z kapky krve?

Mikroskopie temného pole je mikroskopické zobrazení čerstvě odebrané kapky kapilární krve z prstu. Je to test vhodný pro každého, kdo:

 • se zajímá o prevenci chorob,
 • si přeje mít optimální zdraví,
 • má chronické onemocnění či opakující se potíže,
 • je náchylný k opakujícím se infekcím,
 • se svých potíží nezbavil ani po standardním léčení klasickými postupy medicíny,
 • má většinu či všechna standardní lékařská vyšetření v pořádku a přes to se necítí zdráv nebo jeho problémy dále trvají
 • chce zjistit stupeň přetížení organizmu (chemikálie, léky, metabolity, atd.),
 • má zájem o výživové poradenství.

V případě vyšetření z kapky krve se jedná o speciální krevní test a nesmí být zaměňován ani se standardními krevními zkouškami, ani s běžným mikroskopickým nebo laboratorním vyšetřením. Jedná se spíše o alternativní léčbu či alternativní přístup v rámci řešení důvodů zdravotních nedostatků.

Kapka krve - vyšetřeníTento test nenahrazuje standardní lékařská vyšetření, ale vhodně je doplňuje. Vyšetřením z kapky krve lze pozorovat struktury či jevy, které nejsou vidět při pozorování ve světlém poli mikroskopu nebo po fixaci a barvení vzorku krve. Vše probíhá naživo, krev není „mrtvá“, tak jako po fixaci a barvení krevního vzorku. Nemůžeme sice přesně počítat jednotlivé červené a bílé krviny či krevní destičky, za to však můžeme sledovat jejich pohyb, zda červené krvinky netvoří shluky, které mohou bránit plynulému průtoku krve cévami, a můžeme naživo sledovat améboidní pohyb neutrofilních bílých krvinek.

S pomocí vyšetření kapky krve lze zjistit

 • vhodném stravování,
 • správné funkci imunitního systému,
 • detoxikační kapacitu organizmu (stav jater, střeva a ost.),
 • dostatečnost zásobení tkání kyslíkem,
 • překyselení krve,
 • účinky stresů na organizmus,
 • sklon k degenerativním onemocněním,
 • informace o tom, jak předcházet nemocem,
 • případnou přítomnost parazitujících plísní v krvi, které mohou stát za mnoha nerozpoznanými příčinami nejrůznějších potíží, i když z hlediska tradiční medicíny je pacient zdráv (ale má stále problémy a je v horším případě posílám k psychiatrovi).

Výše uvedený test byl vyvinut před 70-ti lety na základě dlouhodobých výzkumů prováděných Prof. Guntherem Enderleinem.

Prevence zdravotních problémů

Z hlediska prevence mohou mít lidé, kteří se považují za zcela zdravé, nezdravý obraz krve, který pokud se nespraví, může časem vyústit v citelné symptomy slábnoucího zdraví. Nejdůležitější je, že vyšetření z kapky krve při kontrole ukáže, jak vaše tělo odpovídá na zvolenou terapii. Jelikož obrázek krve jednotlivce je zrcadlem jeho zdraví. Monitorováním a srovnáním vzorku krve, který byl odebrán před a po zavedení léčby, je okamžitě zjištěn efekt doporučené léčby.

Pozn.: Obsah tohoto článku nesmí být jakkoliv kopírován bez předchozího souhlasu autorky MUDr. Jany Jelínkové.

small menu ico