Logo - Darkfield.cz - Mikroskopie temného pole krve
+420 733 193 796 tigi.jana@gmail.com Brno Po - Čt: 9:00-16:00

Co takhle dát si lecitin?

Výživové poradenství - LecitinDnes se v problematice výživového poradenství zaměříme na lecitin a informace o něm. Lecitin je přírodní látka, jejíž prospěšnost pro zdraví si zatím uvědomuje jen málo lidí. Hlavními složkami lecitinu jsou cholin a inositol. Cholin je klíčovou stavební látkou biologických membrán a často se řadí k vitamínům. Je součástí buněčných membrán a určitých bílkovin, které jsou zodpovědné za přenos tuků. Biologickými membránami rozumíme buněčné stěny svalových a nervových buněk, jakož i mozkových blan.

Inositol

Inositol se vyskytuje v potravinách rostlinného původu, např. v sóji. V lidském mozku se uskladňuje velké množství inositolu. Jak cholin, tak inositol jsou lipotropní látky neboli „spalovače tuků“, které zrychlují přirozený proces spalování mastných kyselin v organizmu a jsou to látky, které dokážou zabránit ztukovatění (steatóza) jater.

Lecitin pro snížení nadváhy

Výživové poradenství - LecitinLecitin snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů, protože je převádí na formu rozpustnou ve vodě, a tak umožňuje jejich vyloučení z organizmu. Čistí cévní stěny od ateromových usazenin a posiluje srdeční sval. Protože naše strava obvykle obsahuje velké množství tuků, prospělo by užívání lecitinu prakticky každému, proto je tato látka doporučována v rámci zdravé výživy a výživového poradenství. I z hlediska snižování nadváhy, kterou trpí přibližně 40% naší populace, se jeví užívání lecitinu jako velmi prospěšné.

Tento moderní přípravek napomáhá snížení hmotnosti a pomáhá zhubnout, aniž by poškozoval zdraví. Není to lék, ale přípravek obsahující výhradně přírodní látky . Je vyroben jako preparát s postupným uvolňováním účinné látky, což umožňuje plynulé zásobování organizmu aktivními látkami v průběhu  celého dne. Má to velký význam zvláště proto, že cholin a inositol  jsou ve vodě rozpustné a byly by vyloučeny z organizmu během 2-3 hodin.

Cholin a inositol se běžně vytvářejí v lidském organizmu, ale zpravidla ne v dostatečné míře.

Běžně zjišťujeme, že 2 lidem z 10 průměrná denní dávka nestačí, proto by si ji měli zvýšit.

Proti bolestem kloubů a páteře

Lecitin má ještě další blahodárné účinky, mezi ně patří schopnost znatelně zmírňovat kloubní bolesti a bolesti páteře. Pravidelná konzumace lecitinu umožňuje osobám s nemocným pohybovým aparátem vykonávat činnosti, kterých by jinak pro velké bolesti nebyly schopny.  Nepostradatelný je pro sportovce, jejichž výkon může být bolestmi kloubů omezen.

Lecitin dává vlasům zdravou barvu a omezuje jejich vypadávání, dále zlepšuje stav kůže a nehtů. Zlepšuje paměť a působí jako mírný uklidňující prostředek, s medem stimuluje mozkovou aktivitu. Mimo jiné změkčuje stolici a usnadňuje vyprazdňování. Má i protizánětlivé účinky. Jeho trvalé užívání může zpomalit nebo zastavit tvorbu a růst žlučníkových kamenů.

Dávkování přípravku Super Soya Lecitin fy CaliVita (obsah 1200 mg sójového lecitinu) je 3x1 – 2 kapsle denně. Dávkování přípravku Triple Potency Lecitin je 1 – 2 kapsle denně, protože má trojnásobný obsah účinných látek v 1 kapsli.

V případě silných kloubních bolestí je možno přípravek užívat i ve vyšším dávkování než je doporučené. Není známo, že by měl lecitin jakékoli vedlejší účinky a nelze jej předávkovat.

small menu ico