Logo - Darkfield.cz - Mikroskopie temného pole krve
+420 733 193 796 tigi.jana@gmail.com Brno Po - Čt: 9:00-16:00

Nepostradatelný vitamín C

Alternativní medicína - Vitamín C

V dnešním článku se zaměříme na využití vitamínu C v alternativní medicíně. Vitamín C (kyselina askorbová) patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě, a proto je do několika hodin po příjmu z organizmu vyloučen. V případě zvýšené fyzické námahy či při sportu je vyloučen ještě rychleji. Naštěstí jsou dnes na trhu přípravky s prodlouženým vstřebáváním a tedy i působením. Vitamín C objevil Maďar Albert Szent-Gyorgyi. Byl první, komu se podařilo extrahovat vitamín C z papriky, a za tento objev získal Nobelovu cenu.

Kde vitamín C najdeme

Vitamín C je obsažen v různých druzích zeleniny a ovoce, přes to je jeho nejlepším zdrojem šípek. Skutečně kvalitní vitamín C bývá izolován především ze šípku, kde se vyskytuje spolu s flavonoidy, které účinky kyseliny askorbové ještě umocňují.

Vlastnosti vitamínu C

Alternativní medicína - Vitamín CJiný laureát Nobelovy ceny, chemik  Linnus Pauling, byl toho názoru, že vitamín C je možno použít jako prostředek proti mnoha chorobám od prostého nachlazení až po rakovinu. Je všeobecně známo, že nedostatek vitaminu C způsobuje kurděje. Zvýšený příjem tohoto vitamínu naopak zvyšuje odolnost organizmu proti infekčním nemocem, zvl. nachlazení. Aktivuje řadu enzymů a důležitou funkci má v procesu respirace (dýchání) buněk. Urychluje hojení ran, podporuje obnovu vazivových tkání, účastní se tvorby kolagenu, kostí a chrupavek, jakož i syntézy nadledvinových hormonů. Zmírňuje krvácení dásní, paradentózu.

Vitamín C dále poskytuje taktéž ochranu proti stresu, usnadňuje vstřebávání železa a spolu s kyselinou listovou a vitaminem B12 stimuluje zrání červených krvinek. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a chrání před působením rakovinotvorných látek na organizmus. Zvyšuje a obnovuje fyzickou výkonnost. Při námaze se spotřeba vitaminu C zvyšuje, proto jej sportovci, zejména před závody, musí konzumovat ve vyšších dávkách.

Kromě toho vitamin C přispívá rovněž k ochraně DNA, bílkovin a lipidů před oxidací, ovlivňuje funkce nervového systému, podílí se na energetickém metabolismu, snížení únavy a vyčerpání, přispívá k zachování normálních psychologických funkcí, regeneruje redukované formy vitaminu E a udržuje normální funkci imunitního systému.  To vše platí za podmínky příjmu nejméně 15% doporučené denní dávky. Přírodní vitamín C má formu polyaskorbátu, jeho účinky jsou tedy mnohem trvalejší, než účinky jednoduché, synteticky připravené kyseliny askorbové.

Denní dávka  přípravku C1000 Plus fy CaliVita 1 – 2 tablety. Při horečnatých onemocněních se spotřeba vitamínu C zvyšuje. Užívané dávky vit. C je třeba také zvýšit při pravidelném užívání hormonální antikoncepce, steroidů, léků proti bolesti (Aspirin), nebo při časté konzumaci alkoholu a při kouření.

Jako ostatní vitamíny i tento vitamín C se snadno rozkládá, je citlivý na světlo, teplo a vlhkost vzduchu. Toto je třeba vzít v úvahu při jeho skladování.

Flavonoidy

V moderních přípravcích s vitamínem C nacházíme i bioflavonoidy, které pomáhají vstřebání vitamínu C. Flavonoidy jsou rostlinná nedusíkatá barviva v ovoci, zelenině a rostlinách. Bioflavonoidy jsou flavonoidy s biologickým účinkem. Lidský organizmus není schopen sám si je vytvořit, musí je přijímat v potravě. Příklady získávání bioflavonoidů z potravy: pohanka – rutin, zelené a modré řasy – kvercetin. Bohatým zdrojem bioflavonoidů jsou dále: bílá dužnina citrusových plodů, paprika, černý rybíz, zelený čaj. V malém množství je můžeme nalézt i v meruňkách, třešních, švestkách a šípcích. Jejich nejdůležitější funkcí je ochrana vitamínu C před oxidací a tím před jeho znehodnocením. Znásobují tak účinek vitaminu C až 20x.

Bioflavonoidy posilují strukturu cév a to i v kapilární síti, a tak zabraňují nechtěnému krvácení, jako je krvácení na oční sítnici, v oblasti ledvin, mozku, nosu. V kombinaci s vit. C mohou vést ke zlepšení stavu hemeroidů. Snižují hladinu cholesterolu v krvi a zabraňují vzniku katarakty (šedého zákalu), příznivě ovlivňují astma a alergie, zabraňují poškozování kolagenu, mají tedy protirevmatické účinky, chrání klouby. Mají protibakterální, protivirový a protialergický účinek. Bioflavonoidy pomáhají potlačit infekci virem parainfluenzy, respiračním virem a herpesvirem. Působí preventivně i proti diabetickým komplikacím (diabetická katarakta, neuropatie a retinopatie). Lze je doporučit i nemocným s křečovými žilami a hemeroidy.

Pro výrazný antioxidační účinek by měly bioflavonoidy v přípravku s vitamínem C užívat všichni ti, kteří se chtějí chránit před civilizačními chorobami včetně rakoviny.

Denní doporučená dávka bioflavonoidů je 100 – 200 mg.

Nadměrné množství bioflavonoidů způsobuje průjem.

small menu ico